pondělí 12. října 2009

New York II. - Manhattan


Manhattan. Finanční, administrativní a kulturní centrum New Yorku plné mrakodrapů a geometricky přesných ulic. A v neposlední čadě také hlavní dějiště jednoho z mých oblíbených seriálů.

Pokud jste v New Yorku nikdy nebyli, doporučuji vypravit se nejdříve na Times square – křižovatku mezi Broadway a 7th Avenue. Ten pohled na vysoké baráky se spoustu obřích reklam a pulzujících svítících neonů vás minimálně ohromí.
Dejte si obligátní kafe od Starbucks (vyjde tam samozřejmě levněji než u nás), sedněte si na židličku nebo si najděte místo na červeně podsvětlených schodech (které nikam nevedou, mají jen funkci sedací a vyhlídkovou), fotografujte a kochejte se – jste v centrum dění ;)!
Mým oblíbeným místem se stalo i Union square – hezké náměstí na East 14th street.

Kromě zajímavých obchodů s botami a módou se zde nachází i pobočka obchoďáku Whole foods, který se specializuje především na organické produkty.

Doporučuji rozhodně nakouknout, takový úžasný výběr rozličného u nás nenajdete – nádherně prezentované ovoce a zelenina, pulty se sýry, uzeninami a dalšími lahůdkami, rybami a plody moře…najdete tam vše, na co si vzpomenete (nutno podotknout, že vyšší standard se odráží i ve vyšších cenách). A pokud je vhodné počasí, můžete s nákupem vyrazit do Central parku a udělat si malý piknik – místa je v této zelené oáze více než dost.

Na Union square se několikrát týdně i trh neboli greenmarket (v nyc je trhů spousta, jejich přehled v podobě mapky s lokacemi k vytištění najdete zde, doporučuji k prostudování i samotný web).
Dá se tam koupit jak ovoce a zelenina od místních pěstitelů, tak třeba maso anebo víno.

V den, kdy jsme se tam byli podívat, pršelo a foukal děsný vítr (o síle ničící 6 z 10 deštníků), ale ani to trhovce a nakupující neodradilo. Šálek horkého jablečného čaje se skořicí přišel docela vhod.

Zajímavou ulicí, která se táhne několika čtvrtěmi, je Bleecker street. Tu určitě stojí za to si projít – speciálně její část (a přilehlé uličky) pod úrovní Washington Square parku, která je bohatá na různé bary, restaurace, hospůdky a kluby (vč. profláklého jazzového klubu Blue Note). Pokud máte rádi indickou kuchyni, tak se zastavte v restauraci Indian Taj – kromě nabídky a la carte zde mají i „all you can eat“ bufet v ceně kolem 1O USD (cena se liší přes pracovní týden a o víkendu).
Ochutnali jsme všechno možné (kuřecí tandoori a tikka masala, jehněčí curry, paneer, mangové chutney…už ani nevím, co vše tam bylo a jak se co jmenovalo :)) – vše krásně barevné, voňavé a chutné.
Na dezert můžete zajít do známé Magnolia Bakery (má v nyc celkem tři pobočky).
Do jejich roztomilých cupcaků se zamilujete (mě obzvláště zachutnal dýňový). Jeden standardní stojí sice 2,5 USD (speciální sezónní pak 3 USD), ale jdou tak na dračku, že tu mají dokonce omezení, kolik si jich můžete na místě bez předchozího objednání koupit – limit jsou dva tucty :-)

Dalším místem, které jsme nemohli opomenout, je legendární bistro Katz´s Deli, které je na East Houston Street už od léta páně 1888.


Mají zde opravdu delikatesní záležitosti - šťavnatým hovězím pastrami počínaje, přes vývar s tím s největším knedlí(č)kem, jaký jsem kdy viděla, až po sendvič s ukrutnou porcí mletých jatýrek, který se nedá pořádně jíst, protože vám to padá všude okolo.


Až vám jatýrka polezou ušima, naberte síly při malé procházce podél stěny, která funguje jako jakási síň slávy a je poseta fotografiemi různých známých osobností, které tu kdy byly.

A pokud vás na Manhattanu přepadne noční hlad a nacházíte se někde blízko Rockefellerova centra, tak se stavte na rohu 6th Avenue a West 53rd street. Ve večerních hodinách tu funguje pouliční stánek, kde se prodává kombo rýže-maso-zelenina za 6 USD (což na malý hlad pro dva úplně stačí). Klukům ze stánku to pěkně odsejpá, takže ve frontě (která tam je snad vždycky) ani nestojíte dlouho.
Zaplatíte 6 USD, vyfasujete plný plastový talíř a poté si můžete na svou porci ještě kydnout dva druhy omáčky (ta jedna ve větším množství dost pálí). Pokud se vám nechce jíst na okolních lavičkách nebo na stojáka, můžete si to samozřejmě nechat zabalit s sebou.
Tímto se uzavírá druhý díl trilogie o New Yorku, v tom posledním se můžete těšit na Queens.

Žádné komentáře: