Než jsem jela do Barcelony, zjišťovala jsem, zdali se náhodou neuvolnilo nějaké místo v restauraci El Bulli. Samozřejmě nikoliv, ale zkusit jsme to museli. Následující reportáž budiž malou útěchou pro ty z vás, kterým stejně jako mě rezervace do El Bulli nevyšla ani napřesrok. El Bulli je bezesporu velkou školou a studnicí inspirace pro mnoho kuchařů. Jedním z kuchařů, kteří El Bulli prošli, je i Carles Abellán, který tam pracoval bezmála deset let. V roce 2001 si v barcelonské čtvrti El Born otevřel vlastní restauraci jménem Comerç 24 (restaurace se nachází ve stejnojmenné ulici). Tradiční pokrmy katalánské kuchyně jsou zde šmrncnuté dávkou molekulárních experimentů.Do Comerç
24 jsme šli na večeři. Rezervaci jsme neměli, ale měli jsme štěstí na poslední volný stůl. Moderní interiér restaurace je rozdělen na několik částí (bar, část s výhledem do otevřené kuchyně, jídelní část), dominující barvami jsou šedá, doplňkovými červená a žlutá. Zajímavým prvkem v jídelní místnosti jsou
svítidla z činelů, celkově však na mě interiér působil možná až moc stroze.

Menu se obměňuje dle sezóny. Můžete si objednat
à la carte nebo zvolit jedno ze dvou
degustačních menu - menší
Festival (7 chodů + výběr z dezertů) či vetší
Super Festival (10 chodů, výběr ze sýrů a dezertů). Do degustačního menu si lze nakombinovat položky
z lístku dle vlastního výběru, volbu však můžete svěřit i šéfkuchaři, jak jsme to udělali my s Festivalem. Sklerotici mého typu dostanou při odchodu "své" menu vytištěné na kartičce (na vyžádání).
Na rozehřátí jsme obdrželi kousky bagety a výběr tří aromatických
olivových olejů.
Zajímavá byla hnízdečka z filo těsta naplněná parmazánovými
hoblinkami - takové
lehké nic :-)

Nejzábavnější blbůstku ovšem představovaly dvě rybičkové
plechovky, z nichž jedna skrývala dvě obří
olivy s ančovičkami....

...a druhá
makadamové oříšky obalené na efekt zlatým práškem.

Předkrmem na závěr byly
ústřice, ke kterým mám poněkud ambivalentní vztah...pravděpodobně je neumím pořádně ocenit, ale nejvíc mě na nich bavila
kokosová pěna.

První hlavní chod, decentní
tuňákový tataráček, trůnil na sosíku z vaječného žloutku s troškou sójové omáčky. Pro mě osobně jeden z vrcholů celého menu.

Marinované
kousky makrely s citrusy byly neméně vynikající. Jednoduchá, lehká a osvěžující kombinace.

Oblíbená kombinace
melounu s parmskou šunkou nabývá v Comerç 24 nové podoby - karamelizovaný šunkový komínek prokládaný melounovými vrstvami doprovází melounové a pyré ve dvou různých konzistencích. Vyvážená sladko slaná harmonie.

Dalším chodem byly
sépiové raviolky plněné smrži podávané na mini tostech.

Následující
mořský vlk s bramborem, česnekem a rozmarýnovým dresingem, zamaskovaný pod pěnovou vrstvou, byl pro mě chuťově nejméně zapamatovatelným chodem.
Černá rýže se sépií byla dobrá, ale shodli jsme se na tom, že krapet přesolená.

Hutná tečka na závěr -
hovězí oháňka. Koncentrovanou plnou masovou chuť zjemňovalo
květákové pyré. Jednoznačně jeden z favoritů večera.

Na úvod dezertní sekce jsme pro odlehčení obdrželi
ovocný koktejl (to je ta až příliš zdravě vypadající náplň skleniček). Sladkým pokračováním byla originální jogurtová variace na
müsli.

Ze čtveřice mini dezertů na konec mě nejvíce oslovila místní tradiční
trojkombinace čokolády, soli a olivového oleje s toastíkem - smícháno dohromady to tvořilo jednu z těch na první pohled úchylných, ale nezapomenutelných chutí.

Co říct závěrem? Názory na
Comerç
24 se poměrně rozcházejí, na netu jsem četla řadu pozitivních, ale i vyloženě negativních postřehů. U nás převládala spokojenost stran jídla i servisu; co se jídla týče, tak tam bylo pár výrazných vrcholů, propadák nebyl žádný. Vzhledem k cenové hladině (ceny mají na webu) se samozřejmě nabízí srovnání s jinými restauracemi, kde hlavní pilíř tvoří degustační menu... ale o tom zas někdy příště :-)