úterý 20. října 2009

New York III. - Queens


Po uplynulých dvou dílech z Brooklynu a Manhattanu vás do třetice zvu na malou exkurzi do Queens. Díky milé Erin, kterou jsem před cestou do nyc zavalila řadou dotazů a ona na ně trpělivě (a obsáhle) odpovídala, jsme měli možnost letmo poznat dvě zajímavé části QueensAstorii a Flushing.

Astoria je domovem velké řecké komunity, najdete tu tedy nebývalou koncentraci řeckých restaurací, pekáren apod. My jsme si pro nedělní brunch s Erin zvolili příjemnou zahrádku restaurace Ovelia, která se nachází na jedné z hlavních tepen – rušné 30th Avenue.

Za cenu do 15 USD si můžete vybrat ze speciálního brunch menu (nabídka platí jen o víkendu). V ceně máte i výběr ze dvou koktejlů (já si dala obligátní bloody mary, ale jen jednu, na tom sluníčku by to bylo nebezpečné :-) ) a kávu (nebo čaj) s neomezeným refillem.

K jídlu jsem si dala vejce Benedikt s opečenými brambůrky…

… a má drahá polovička omeletku s hranolky a klobáskou.

O pár dní později nás Erin vzala do obří čínské čtvrti ve Flushingu, která jé oproti té na Manhattanu mnohem méně turistická a o to autentičtější.

Netrénovaný jedinec (z pobytu v Asii, návštěv Sapy apod.) se rázem ocitá v jiném světě, kde dominují zde čínské nápisy a roztodivné obchody s potravinami, v nichž koupíte všechno možné od čerstvých bylinek přes vnitřnosti až po roztomilé žabičky vykukující z dřevěného soudku.

Netušila jsem, že Čínané jsou tolik na sladké – na každém rohu se nachází nějaká pekárnička, kde mají poměrně široký sortiment nejrůznějších koláčků, dortíků (a jiných, velmi levných pekárenských výrobků) a velmi často také zmrzliny, kávy a legračního bubble tea (podle mě celé jeho kouzlo spočívá v momentu překvapení, kdy srkáte brčkem čaj a co chvíli nasajete tapiokovou kuličku). Ze sladkostí jsem ochutnala piškot s chutí zeleného čaje, který nevypadal zrovna moc vábně – představte vzhledem i konzistencí zelenou houbičku na nádobí :) Chutnalo to ale docela zajímavě.

Největším zážitkem z Flushingu ovšem byla návštěva místa zvaného Golden Mall, kam se před nedávnem vypravil i Anthony Bourdain v rámci svého pořadu No Reservations (viz videjko zde).

Jo, když už se mi ho nepodařilo potkat teď v Praze, můžu se alespoň utěšovat myšlenkou, že jsem seděla přesně na stejné židličce jako on :-)

Golden Mall je podzemní čínský food court, kde se vaří především regionální čínské speciality. Zapomeňte na kšechkou káchnu, pravá čínská kuchyně je úplně o něčem jiném.

Pikantní jehněčí burger, plněné knedlíčky, ručně dělané široké nudle v lahodném vývaru, při jejichž konzumaci se zaručeně pokecáte, vnitřnosti všeho druhu.

Menu je povětšinou i v angličtině (což prý až donedávna nebývalo), popř. ukážete na fotku. Ceny jsou velmi příznivé.

Chci tam znovu, prozkoumat i ostatní "stánky" - z té nudlové polévky byl člověk tak najedený, že už nic jiného nešlo sníst. Kdybyste se chystali do Flushingu, tak níže jsou i další tipy.

A tímto se nyc trilogie uzavírá...pokračování snad za rok, kdo ví? :)

pondělí 12. října 2009

New York II. - Manhattan


Manhattan. Finanční, administrativní a kulturní centrum New Yorku plné mrakodrapů a geometricky přesných ulic. A v neposlední čadě také hlavní dějiště jednoho z mých oblíbených seriálů.

Pokud jste v New Yorku nikdy nebyli, doporučuji vypravit se nejdříve na Times square – křižovatku mezi Broadway a 7th Avenue. Ten pohled na vysoké baráky se spoustu obřích reklam a pulzujících svítících neonů vás minimálně ohromí.
Dejte si obligátní kafe od Starbucks (vyjde tam samozřejmě levněji než u nás), sedněte si na židličku nebo si najděte místo na červeně podsvětlených schodech (které nikam nevedou, mají jen funkci sedací a vyhlídkovou), fotografujte a kochejte se – jste v centrum dění ;)!
Mým oblíbeným místem se stalo i Union square – hezké náměstí na East 14th street.

Kromě zajímavých obchodů s botami a módou se zde nachází i pobočka obchoďáku Whole foods, který se specializuje především na organické produkty.

Doporučuji rozhodně nakouknout, takový úžasný výběr rozličného u nás nenajdete – nádherně prezentované ovoce a zelenina, pulty se sýry, uzeninami a dalšími lahůdkami, rybami a plody moře…najdete tam vše, na co si vzpomenete (nutno podotknout, že vyšší standard se odráží i ve vyšších cenách). A pokud je vhodné počasí, můžete s nákupem vyrazit do Central parku a udělat si malý piknik – místa je v této zelené oáze více než dost.

Na Union square se několikrát týdně i trh neboli greenmarket (v nyc je trhů spousta, jejich přehled v podobě mapky s lokacemi k vytištění najdete zde, doporučuji k prostudování i samotný web).
Dá se tam koupit jak ovoce a zelenina od místních pěstitelů, tak třeba maso anebo víno.

V den, kdy jsme se tam byli podívat, pršelo a foukal děsný vítr (o síle ničící 6 z 10 deštníků), ale ani to trhovce a nakupující neodradilo. Šálek horkého jablečného čaje se skořicí přišel docela vhod.

Zajímavou ulicí, která se táhne několika čtvrtěmi, je Bleecker street. Tu určitě stojí za to si projít – speciálně její část (a přilehlé uličky) pod úrovní Washington Square parku, která je bohatá na různé bary, restaurace, hospůdky a kluby (vč. profláklého jazzového klubu Blue Note). Pokud máte rádi indickou kuchyni, tak se zastavte v restauraci Indian Taj – kromě nabídky a la carte zde mají i „all you can eat“ bufet v ceně kolem 1O USD (cena se liší přes pracovní týden a o víkendu).
Ochutnali jsme všechno možné (kuřecí tandoori a tikka masala, jehněčí curry, paneer, mangové chutney…už ani nevím, co vše tam bylo a jak se co jmenovalo :)) – vše krásně barevné, voňavé a chutné.
Na dezert můžete zajít do známé Magnolia Bakery (má v nyc celkem tři pobočky).
Do jejich roztomilých cupcaků se zamilujete (mě obzvláště zachutnal dýňový). Jeden standardní stojí sice 2,5 USD (speciální sezónní pak 3 USD), ale jdou tak na dračku, že tu mají dokonce omezení, kolik si jich můžete na místě bez předchozího objednání koupit – limit jsou dva tucty :-)

Dalším místem, které jsme nemohli opomenout, je legendární bistro Katz´s Deli, které je na East Houston Street už od léta páně 1888.


Mají zde opravdu delikatesní záležitosti - šťavnatým hovězím pastrami počínaje, přes vývar s tím s největším knedlí(č)kem, jaký jsem kdy viděla, až po sendvič s ukrutnou porcí mletých jatýrek, který se nedá pořádně jíst, protože vám to padá všude okolo.


Až vám jatýrka polezou ušima, naberte síly při malé procházce podél stěny, která funguje jako jakási síň slávy a je poseta fotografiemi různých známých osobností, které tu kdy byly.

A pokud vás na Manhattanu přepadne noční hlad a nacházíte se někde blízko Rockefellerova centra, tak se stavte na rohu 6th Avenue a West 53rd street. Ve večerních hodinách tu funguje pouliční stánek, kde se prodává kombo rýže-maso-zelenina za 6 USD (což na malý hlad pro dva úplně stačí). Klukům ze stánku to pěkně odsejpá, takže ve frontě (která tam je snad vždycky) ani nestojíte dlouho.
Zaplatíte 6 USD, vyfasujete plný plastový talíř a poté si můžete na svou porci ještě kydnout dva druhy omáčky (ta jedna ve větším množství dost pálí). Pokud se vám nechce jíst na okolních lavičkách nebo na stojáka, můžete si to samozřejmě nechat zabalit s sebou.
Tímto se uzavírá druhý díl trilogie o New Yorku, v tom posledním se můžete těšit na Queens.

pondělí 5. října 2009

New York I. - Greenpoint


Za letošní rok mám co se cestovních plánů splněno. Před nedávnem jsme se vrátili z velkého jablka, jehož neopakovatelnou chuť stále cítím na patře, plni zážitků a s jedním velkým kufrem navíc. Šest dní a šest nocí strávených v New Yorku není ani málo, ani moc, ale na takové základní poznání a nasátí atmosféry určitě postačilo, při delším pobytu by navíc má platební karta nejspíš přílišným používáním přišla o svá embosovaná písmenka.
Pro ubytování vcelku dobře posloužila ověřená pobočka Ymcy v Greenpointu (část Brooklynu). Známá mládežnická organizace Ymca zde funguje nejen jako „komunitní centrum“(v té greenpointské je i školka a posilovna) ale i jako hostel, resp. ubytovna. Bylo zajímavé pozorovat skladbu osazenstva ubytovaných – mísí se zde turisté z celého světa spolu se „stálejšími“, často svéráznými obyvateli. Vedle nás kupříkladu bydlela starší paní (vypadala trošku jako čarodějnice :-)), která měla během dne otevřeny dveře na společnou chodbu, pouštěla si hudbu na plné pecky a pálila vonné tyčinky.




V ceně ubytování byl bonus v podobě voucheru na snídaně do klasického místního bistra jménem Manhattan 3 Decker – takového, kde vám servírka dolije kávu a cops začínají svůj den u vajíček se slaninou či penkejků.
Ze snídaňové nabídky, na kterou jsme měli nárok, jsme vyzkoušeli téměř všechno vč. rozporuplné kombinace toastů ve vajíčku se skořicí a slaninou...bez té slaniny to bylo lepší :)

Greenpointu se někdy přezdívá „Little Poland vzhledem k silně zastoupené polské komunitě, která zde žije.

V obchodech se mluví polsky, v místním supermarketu prodávají pierogi, polské pivo a polské noviny a časopisy. Procházka po hlavní ulici pak pro mě byla docela dobrým tréninkem mých znalostí polštiny. Mimochodem, víte, jaká je v nyc nejoblíbenější balená voda? Žádná San Pellegrino, nýbrž Poland spring – děsně to tlačí v obchodech a vůbec je to všude možně k vidění.

Na greenpointské Manhattan avenue se nalézá vskutku pohádkový Peter Pan donut and pastry shop. Jejich donuty jsou podle mnohých ty nejlepší v celém New Yorku – ani bych se tomu nedivila, chutnají totiž úžasně (to, že jsou přitom skandálně levné, je věc druhá).

Místní tam houfně chodí na snídani či pro take away svačinky – kromě donutů tam mají také sortiment bagelů (jednou ráno tam bylo několik policistů čekající na svůj papírový pytlík obsahující bagel with cream cheese) a rozličných muffinů.

Na Manhattan avenue v opačném směru jsme navštívili restauraci Acapulco, která se orientuje na mexickou a americkou kuchyni.

Po ochutnání jejich bacon cheeseburgeru, který vzbuzuje mouthwatering efekt už při pouhé vzpomínce, jsem se zařekla, že mě v nyc do žádného fastfoodového řetězce nikdo nedostane. Neméně dobré bylo i burrito s guacamole.


Z Greenpointu je to na Manhattan jen pár zastávek metrem s přestupem. Nejčastěji jsme jezdili L trainem, v němž nám pravidelně mezi zastávkami 1 av a Bedford av (tedy pod vodou rozdělující Manhattan a Brooklyn) na jednom určitém místě zaléhaly uši. Docela jsem se pak bavila sledováním, koho dalšího to postihlo a jak se tomu brání.


Každopádně pokud se chystáte do New Yorku a přemýšlíte, kde se ubytovat, tak Greenpoint může být dobrá volba. Když tak mi prosím kupte tucet glazovaných donutů v Peter Pan :-)...